kirmizi ve beyaz sogan arasindaki fark

Kırmızı ve beyaz soğan arasındaki fark nedir biliyormusunuz?

Kırmızı ve beyaz soğan arasındaki fark nedir biliyormusunuz?

Hiç aklınıza gelir miydi bir gün soğanın dolar kadar değerleneceğini? Ne yalan söyleyelim biz de düşünemezdik bunu. Hal böyle iken değerli gıdamızı yakından tanıyalım dedik 🙂 Malum, o kadar para veriyoruz ne aldığımızı bilmek lazım!
Kırmızı ve sarı soğan aynı familyadan olsalar bile farklı niteliklere sahiptirler. Birbirinden farklı yararları bulunan kırmızı ve beyaz soğan arasındaki farklar:

Daha çok antioksidan içerir

Sarı sğana göre daha fazla antioksidan vardır. Antioksidan ise vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Kansere karşı daha iyi bir koruyucudur
Kırmızı soğanda bulunan quercetin ve diğer antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucu kalkandır. Kanser riskine karşı sarı soğana oranla daha koruyucudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kırmızı soğan; mide, yumurtalık ve ağız kanserine karşı oldukça etkilidir.

Aneminin önlenmesinde yardımcı olur

Demir yönünden zengin olan kırmızı soğan kan hücrelerini optimal tutmak için oldukça değerlidir. Sarı soğanda da demir vardır fakat kırmızı soğana göre daha az miktadır.

Sarı soğan
Acısı daha azdır

Kırmızı soğana göre daha hafif bir tada sahiptir. Beslenmeye dahil etmek çok daha kolaydır.

Antioksidanlardan daha fazla faydalanılabilir

Soğan pişince içeriğinde antioksidanlar kaybolabilir bu sebeple soğanı çiğ tüketmek makbuldür. Sarı soğanı hafif tadından dolayı daha rahat yiyebileceğiniz için antioksidanlardan çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.,

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
C vitamini yönünden zengin olan sarı soğan, bağışıklık sistemini korumak için önemli bir kaynaktır. Özellikle çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına karşı tam bir koruyucu kalkandır.

Bebek gelişimine katkı sağlar
B tipi vitamini olan folat, sarı soğanda bol miktarda bulunur. Hamile kadınların sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmeleri için bolca sarı soğan tüketmeleri gerekir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir